RychlyWordpress.jpg

Rýchly WordPress teraz, hneď!

O rýchlosti WordPressu bolo toho napísané už veľa. Tento blog chce zhrnúť tie najpodstatnejšie faktory rýchlosti, ktoré sme získali skúsenosťou, či na WordPress akciách ako napr. Bratislavský Wordcamp 2016.
Blog je venovaný začiatočníkom až mierne pokročilým.

Hosting

Rychly Hosting

Základná vec, ktorá sa najviac podieľa na rýchlosti Vášho webu je práve hosting. Táto téma je na samostatný blog a spomeniem iba tú pre mňa najpodstatnejšiu vec – SSD. Skontrolujte si, či je Váš web umiestnený na SSD diskoch. Ako? Ak sa o tom nedočítate priamo u poskytovateľa hostingu, tak sa ho to jednoducho opýtajte.

PHP7

PHP7
Táto verzia PHP poriadne vylepšila výkon a wordpress je ukážkový príklad. Pozrite sa na Váš web, akú verziu PHP využíva. Ako? V prípade WooCoomerce je to WooCoomerce->Stav systému. Túto informáciu nájdete aj v administrácii Vášho hostingu a samozrejme je na to aj plugin.
Pozor, staršie témy nemusia PHP7 podporovať. Poriadne otestujte web po tejto zmene.
Vlastná skúsenosť – Administrácia sa poriadne zrýchlila, samozrejme aj samotný web. Radosť pridávať nové produkty 🙂

Nástroje:

Display PHP Version

Obrázky

Obrazky
Mať na webe obrázky vo vysokej kvalite je síce pekné, ale často úplne zbytočné. Špeciálne, keď obrázok ma zaplniť miesto 200 x 200 px a jeho rozmery sú 1000 x 1000 px.
Vlastná skúsenosť – Obrázkový audit stránky zmenšil jej veľkosť o polovicu! (2MB -> 1MB). To sa samozrejme výrazne odrazilo na rýchlosti načítania.

Nástroje:
WP Smush – Kompresia obrázkov
Regenerate Thumbnails – Keď napríklad znížite veľkosť miniatúr, aby sa zmena prejavila, je potrebné ich nanovo vygenerovať.

Minifikácia

CSS-Minify
Minifikácia dokáže mierne pridať na rýchlosti stránke. Jedná sa o to, že CSS a JS súbory, ktoré Vaša stránka používa budú upravené do tvaru, aby boli čo najmenšie. To znamená odstránenie zbytočných medzier ale i pospájanie viacero súborov do jedného. Počítač je stroj a jemu je naozaj jedno, či sa text dá čítať alebo nie. Práve naopak, poteší sa, ak bude všetko v jednom riadku a ešte aj v jednom súbore.

Nástroje:
Better WordPress Minify

Cache

Cache
Generovanie wordpress stránky na serveri zaberie nejaký čas. Na mojom súčasnom projekte, to bolo zhruba 1,5 – 2 sekundy (Na Google Page Speed je to „Skráťte čas odozvy servera“). To znamená, že prešli niekedy aj 2 sekundy odkedy ste v priehladači naťukali adresu a váš počítač stále ešte nevidel ani čiarku zdrojového kódu, nevraviac o nejakom sťahovaní obrázkov, či pripájaní CSS a JS.
Plugin W3 Total cache toto čakanie skrátil na 0.5 sekundy bez špeciálneho nastavovania.
Cachovanie je bohatá téma a tým že si aktivujeme jeden cachovaci plugin je dobrý začiatok, no rozhodne nie komplexné riešenie problému.

Nástroje:
W3 Total cache
WP Super Cache

Správny výber témy

Nadupana Tema
Základná wordpress inštalácia s rýchlosťou nemá problém. Komplikácie nastanú, až keď nainštalujeme nevhodnú tému. Čím „dokonalejšia téma = viac možnosti, veľká customizácia“, tým horšie. Vykonáva sa viac kódu, pripája sa viac CSS a JS, až nakoniec čas načítania presiahne 5 sekúnd. Dajte si pozor na správny výber témy.

Úprava témy (kopanie)

Uprava Temy
V prípade, že máte tému s ktorou ste spokojný no trápi Vás jej pomalosť, je tu riešenie. Treba jednoducho zobrať lopatu a kopať 🙂 To znamená ponoriť sa do kódu a odstraňovať zbytočné podmienky, načítavania nepotrebného obsahu a podobne. Samozrejme, treba vedieť ako wordpress a téma samotná funguje, lebo narobíte si viac škody ako úžitku.

Nástroje:
Lopata

 

Matej

Matej

Špecializujem sa na webové technológie. Mám však rád akúkoľvek technickú výzvu a riadim sa mottom "Kvalitne a bez čakania".